Авторизація
Логін:
Пароль:
Забули пароль | Зареєструватися
Українська біржа - центр ліквідності акцій та похідних інструментів в Україні
0 800 30 80 90 Реєстрація Увійти
Середа, 20.06.2018 16:36
Русский Русский English English
Приватним інвесторам
Торгoвцям
Емітентам
Фондовий ринок
Строковий ринок
Ринок Залучення Капіталу
Приватизаційні аукціони
Члени біржі
Інформація про торги
Індекс
Технічна підтримка
Про біржу
Документи
Новини
Спецпроекти
Корисні посилання

 версія для друку

В Україні вперше запущено торги поставними ф’ючерсними контрактами на зернові

2 серпня 2017 року. Київ/Миколаїв – "Українська біржа" у співпраці з Державним агентством резерву України запровадила торгівлю поставними ф’ючерсними контрактами на зернові.

Про це в ході прес-конференції повідомив Олег Ткаченко, Голова Правління "Української біржі".

"Ми запропонували ринку нові інструменти – ф’ючерсні контракти з поставкою базового активу. Сьогодні виконано першу угоду, яка завершилася поставкою зерна за договором. До цього часу всі ф’ючерсні контракти, які торгувалися в Україні, були виключно розрахунковими – тобто, без поставки базового активу. Контракти, які почали торгуватися на "Українській біржі", відрізняються тим, що вони закінчуються реальною зміною власника аграрної продукції", – підкреслив Олег Ткаченко.

Типовий договір поставки для біржі було розроблено за участю експертів Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору", а специфікації ф’ючерсних контрактів та нову редакцію Правил торгівлі повністю узгодила Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Ф’ючерсний контракт з поставкою базового активу – це контракт, за яким продавець зобов’язується поставити базовий актив, а покупець зобов’язується оплатити та отримати базовий актив за погодженою ціною та в строки, обумовлені при укладанні контракту. У нашому випадку поставка здійснюється шляхом перереєстрації прав власності на пшеницю, яка зберігається на елеваторі.

"Новий інструмент потрібен ринку, він створює реальні вигоди для всіх його учасників – виробників продукції, трейдерів, фінансових посередників – найголовнішою серед яких є можливість хеджування ризиків. Безумовно, ще потрібно багато зробити, щоб цей спробний камінь став стабільно працюючим інструментом – потрібно змінювати законодавче поле, створювати прозорий ринок з прозорим ціноутворенням. Маю надію, наша співпраця в цьому напрямку продовжуватиметься", – прокоментував Голова НКЦПФР Тимур Хромаєв.

Ф’ючерсні контракти на пшеницю користуються попитом у світі в аграрних виробників, які з їх допомогою страхуються від коливань цін, або негативних трендів на ринку аграрної продукції. Ф’ючерсні контракти також мають попит з боку трейдерів, які заробляють на коливаннях цін в коротко- та довгостроковій перспективі.

Після того, як будуть відпрацьовані всі технологічні процеси торгівлі поставними ф’ючерсними контрактами на пшеницю, на "Українській біржі" є готовність запустити торгівлю контрактами на ще одну культуру - кукурудзу.

Для реалізації Проекту запуску торгівлі строковими контрактами на зерно "Українська біржа" підписала меморандум про взаємодію з Державним агентством резерву України (Держрезерв). Його елеватори використовуються для зберігання зерна, яке є предметом договорів поставки, що укладаються на виконання ф’ючерсних контрактів.

За словами Голови Держрезерву Вадима Мосійчука, участь в проекті дозволить елеваторам більше завантажити свої потужності. "Державні елеватори, що входять в систему Держрезерву є повноправними учасниками ринку. Вони вже зараз підтверджують наявність у себе необхідної кількості зерна для проведення угод, а також протягом 24 годин готові відвантажити його в будь-яку точку країни. Таким чином, ми підвищимо прибутковість і вартість підприємств. Від цього, в першу чергу, виграє держава, адже мова йде не лише про прибуток, а й довіру до цього нового інструменту в цілому", – підкреслив Мосійчук.

За словами Вадима Мосійчука, на першому етапі Проекту "Української біржі" будуть задіяні елеватори Миколаївської, Дніпропетровської та Кіровоградської областей. Перші торги відбулися з поставкою пшениці на Державному підприємстві "Хлібна база № 76" Державного агентства резерву України, яке розташоване в Миколаївській області.

Торгівля поставними ф’ючерсами на аграрну продукцію сприятиме більш ефективному та справедливому ціноутворенню на агропродукцію та буде запобігати монополізації ринку зернових в окремих областях. Створення нових ринків дасть нові можливості, перш за все, середнім та малим фермерам, у яких немає власних елеваторів.

"Пріоритетом для "Української біржі" є не швидке створення ліквідності, а якісний діалог з учасниками ринку. Це поки що зовсім новий для України біржовий інструмент, який спочатку необхідно "відпрацювати", перед тим як масово пропонувати його всім учасникам аграрного ринку – великим елеваторам, трейдерам, агровиробникам. Необхідно зрозуміти їх потреби, можливості й обмеження. Також для біржі наразі важливо протестувати не стільки біржові торги, скільки особливості обліку, відпрацювати електронний документообіг між кінцевими покупцем та продавцем, вибудувати юридичну та технологічну робочу модель", – підсумовує Член Біржової Ради "Української біржі" Олексій Сухоруков.

 

 Copyright © Українська біржа, 2008-2018. Всі права на інформацію та аналітичні матеріали, розміщені на цьому сайті, захищені відповідно до українського законодавства.
Послуги з інтернет-трейдингу надаються учасниками торгів ПАТ "Українська біржа".
Телефон: +38 (044) 495-7474. E-mail: info@ux.ua
Адреса: 01004, м.Київ, вул. Шовковична, 42/44, Бізнес-центр «Горизонт», поверх 1