Авторизація
Логін:
Пароль:
Забули пароль | Зареєструватися
Українська біржа - центр ліквідності акцій та похідних інструментів в Україні
Реєстрація Увійти
Понеділок, 06.07.2020 08:03
Русский Русский English English
Новини в форматі RSS Українська біржа в facebook Українська біржа в twitter
Приватним інвесторам
Торгoвцям
Емітентам
Фондовий ринок
Строковий ринок
Члени біржі
Інформація про торги
Індекс
Технічна підтримка
Про біржу
Документи
Новини
Спецпроекти
Корисні посилання

Аналітика та новини фондового ринка

Пятница, 19 июня 2020

Аналітичний огляд ринку

КІНТО
Прогнозируемое настроение рынка: Нейтрально
Индекс UX по итогам дня: 1354,36-1,52%

Фінансові новини - після короткого огляду динаміки на українському та світових фінансових ринках.

Український фінансовий ринок.

Вчора індекс ПФТС знову не змінився.

На біржі ПФТС вчора, як і попереднього дня, відбулась одна угода з акціями по безадресним заявкам, з «не індексними» акціями банку «Південний».

Вчора індекс Української біржі підріс на значимі 1,25%, досягши нового локального  максимуму.

Вчора на Українській біржі відбулась шість угод з акціями чотирьох емітентів:  дві по безадресним заявкам з акціями Райффазен Банк Аваль, одна адресна з цими паперами, по безадресним заявкам з акціями «Укрнафти» та Крюківського вагонобудівного заводу та адресна з акціями Миронівського хлібопродукту.

Ніяких інших угод з акціями, як і інших значимих змін котирувань в сегменті акцій, минулого дня на Українській біржі не було.

Результати торгів по безадресним угодам на УБ цього четверга представлені в Таблиці 1.

Таблиця 1. Ціни акцій, біржовий курс та їх зміни на Українській біржі 18.06.2020

Ціна

Зміна

Біржовий курс

Зміна

Райффайзен Банк Аваль

0,325

+3,2%

0,3219

+0,6%

«Укрнафта»

130,0

+3,2%

-

-

Крюківський вагонобудівний завод

18,1

+6,5%

-

-

Світові фінансові ринки.

Вчора широкий фондовий індекс США S&P 500 за результатами торгів підріс на 0,1%, широкий загальноєвропейський фондовий індекс STOXX 600 знизився на 0,7%, композитний доларовий індекс країн, які розвиваються, MSCI EM, додав ще  0,1%.

Сьогодні зранку ф’ючерси на фондові індекси США та Європи зростають, десь в межах 0,7-0,8%. Індекс MSCI EM зранку додає ще 0,6%.

Новини.

Найбільш важливі новини для учасників українського фінансового ринку виділено жирним шрифтом, з урахуванням втрати важливості через включення подібних повідомлень по тій же темі в блоці новин за попередні дні.

Українські фінансові новини.

1.      «Справа Порошенка».

Генеральний прокурор просить суд обрати п'ятому президенту України, лідеру партії «Європейська солідарність» Петру Порошенку запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, заявив представник прокуратури вчора в суді. Раніше очікувалось, що прокуратура вимагатиме обрати для нього запобіжний захід у вигляді арешту з альтернативою застави в 10 млн грн.

Засідання Печерського райсуду Києва про обрання запобіжного заходу п'ятому президенту України, лідеру партії «Європейська солідарність» Петру Порошенку перенесено на 14:00 1 липня 2020 року.

Коментар: Як вже було написано в попередньому огляді, ситуація навколо Петра Порошенка для багатьох рядових учасників фінансового ринку України виникла пару днів назад абсолютно несподівано. Але вона несподівано може мати і значні для них наслідки. Тому, до неї варто дати попередній відносно розгорнутий коментар.

Для рядового оглядача, який не займається української політикою, невідомо не тільки ким, але й з яких міркувань було прийняте рішення про кримінальне переслідування п’ятого президента України Петра Порошенка. Поки, такій людині зі сторони на цьому етапі важко зрозуміти логіку цього рішення і його мотиви. А це, видається, може виявитись дуже важливим для багатьох людей, як в Україні, так і за її межами. Виникають питання чи було це рішення добре продуманим і наскільки воно було добре продуманим.

Дуже серйозне додаткове ставлення до процесу виникають через не такі давні попередні кримінальні справи та ув’язнення вищих посадових осіб України: бувшого прем’єр-міністра України та одного з бувших міністрів України. Тоді ці дії були кваліфіковані рядом впливових керівників інших держав, як політично мотивовані. Впливові західні політики, діючі та бувші, в той час доклали чимало зусиль, застосували свій великий власний політичний вплив і авторитет, і потратили власний час для вирішення ситуації та звільнення українських високопосадовців. Ситуацію ще більше поглиблює нинішнє дуже негативне ставлення до тодішнього політичного керівництва нашої країни. Тому, здавалось би, ініціатори нинішньої справи мали б це врахувати і підійти до неї доволі серйозно. Але поки що, цього, принаймні зі сторони, не відчувається.

Справа в тому, що в 99% випадках рішення про кримінальне переслідування бувших першої чи другої особи держави має дві компоненти: приховану, але дуже важливу суто прагматичну, та другу - добре обґрунтовано формально юридичну. Поки не можна зрозуміти наявність сильної ні першої, ні другої.

З прагматичної точки зору найбільш очевидними можливими мотивами переслідування Порошенка видаються: різка наступна зміна вектору зовнішньої політики української держави (з прозахідного до  проросійського), усунення чи ослаблення потужного політичного конкурента в особі Порошенка, помста за антиросійський курс України за часів його президенства, помста за переслідування бувших державних чиновників України часів Януковича, помста за бойові дії на Сході та за те, що п’ятий президент України завадив планам дроблення України, просто помста за те, що він зайняв вищу державну посаду після втечі Януковича та його оточення, особиста помста окремих дуже крупних бізнесменів та/чи політиків, які зазначили утисків за часи каденції Порошенка.

Всі ці мотиви у великій мірі зачіпають і інтереси великих західних країн, і інтереси впливових прошарків українського суспільства. Тому вони можуть мати серйозні наслідки. Саме через це, ця справа видається, можливо, дуже важливою (вибачте за щось подібне до каламбуру) і саме тому, в першу чергу, ситуація, якою вона видається зі сторони на сьогодні, детально описується в цьому огляді.

На сьогодні, однак, незрозуміло, що саме з перерахованого таємні автори процесу (якщо такі чи такий існують) бачать своєю ціллю, як і власне те, хто виступає таємним автором чи замовником процесу.

Хоча сама «жертва політичних репресій» у виступі в ході зустрічі лідерів Європейської народної партії з питань Східного партнерства 18 червня і заявила про «реванш» та «політичну помсту», «удар по демократії …, Угоді про асоціації (з ЄС), відносинам з ЄС і НАТО», ніякого явного, очевидного на сьогодні стороннього підтвердження цьому поки не має. Хоча, вже зараз, здавалось би, за наявності таких мотивів, вже на цій стадії все це якось мало б відносно явно проявлятись.

Це перше.

До речі. Сам бувший глава держави сказав вчора відповідно до повідомлень засобів масової інформації начебто так. «Це дрібна помста дрібних закомплексованих людей, нікчемна помста людей, які не люблять Україну». «Ці обвинувачення написані в Кремлі, а вони їх лише транслюють.» Ці фрази Петра Порошенка мали б пролити певне світло на питання особистостей замовників та тут є певна «заковика». Крім нечіткості та загадковості самих цих формулювань при всьому тому, складно, претендуючи на об’єктивність,  назвати «людей в Кремлі» «дрібними».

Друге. Кримінальне провадження проти бувшого глави держави справа екстраординарна в любому випадку. Звинувачення мають бути як дуже і дуже серйозними, так і дуже добре підготовленими. Щоб, як кажуть, без зривів, і «комар носа…». Навряд чи це може бути справа про дрібне хуліганство чи про те, як, перебуваючи в стані легкого алкогольного сп’яніння за кермом автомобіля, бувший глава держави погнув сусідські ворота. Однак, і в частині другої компоненти на сьогодні є дуже багато неясного для людини «не в курсі».

Незрозуміло, власне в чому суть звинувачень проти бувшого глави держави. В якому страшному злочині чи злочинах його звинувачують, які нанесли колосальну матеріальну чи іншу шкоду українській державі. Можливо якимось фізичним особам, тощо. Такі, щоб виправдали той колосальний удар по репутації України, який несе кримінальне провадження проти бувшої першої особи держави і його можливе ув’язнення. А також ризик нанесення колосальної шкоди зовнішньополітичним відносинам України чи ж певного збурення політичної ситуації в самій Україні.

Спочатку в засобах масової формації пишеться про, цитуємо, підозру стосовно «народного депутата Порошенка» «у тому, що він, будучи президентом України, в 2018 році шляхом видання злочинного наказу спонукав військового посадовця - главу Служби зовнішньої розвідки (СЗР) України - до перевищення ним влади та службових повноважень, тобто до умисного вчинення дій, що явно виходять за межі наданих йому прав і повноважень, в умовах особливого періоду (ч. 4 ст. 27 ч. 4 ст. 41 ч. 4 ст. 426-1 КК України)». Текст незрозумілий для сторонньої людини. Його можна перечитувати раз за разом, але це не додасть ніякої ясності в частині того, що це були за «умисні дії» і які були їх негативні наслідки. (А ці наслідки, принаймні суто теоретично, мали бути просто жахливими. Інакше в чому сенс висувати звинувачення. Знову ж таки, це не мали бути погнуті сусідські ворота.) На додачу ця інформація з засобів масової інформації не була достатньо чітко підтверджена правоохоронними органами.

Але більше того, вчора один з відомих іноземних засобів масової інформації буквально цитуючи Порошенка, в середині дня написав наступне: «Виявляється, вони порушили проти мене ще одну справу, - дослівно цитую, я нічого не вигадую. За розпалювання міжрелігійної ворожнечі шляхом отримання томосу і створення Православної церкви України». Якщо цитата вірна і це дійсно так, то звинувачення Петра Порошенка в цій частині виглядає сумнівним. А сумнівність одного звинувачення ставить під великий сумнів в очах громадськості і достатню обґрунтованість інших звинувачень проти Порошенка, про які до кінця достеменно не відомо.

Якщо мова йде про 10 років тюрми бувшому главі держави, про що згадували на днях за кордоном, та його арешт в якості запобіжного заходу – звинувачення з приводу томоса - це, скажімо так дуже м’яко, видається не дуже серйозно і не дуже професійно.

Знову ж таки, мова йде про нанесення кримінальним процесом проти Порошенка колосального удару по репутації Україні на міжнародній арені. Процес проти Порошенка ставить під сумнів і міжнародні відносини країни, і чимало міжнародних договорів України, тому що їх починали розглядати та укладати при Порошенко. Процес проти п’ятого президента України ставить під великий сумнів, про що ми вжне писали в попередньому огляді, і своєчасне отримання найближчої значної міжнародної фінансової допомоги Україні. А значить, він загрожує фінансовій стабільності країни та, навіть, її безпеці. І це ще одна з причин такого детального висвітлення в цьому огляді ситуації навколо Порошенка. Адже вона може мати далекосяжні наслідки. Тут вже, як-то кажуть, може бути зовсім не до жартів.

Та і власне ув’язнення на 10 років бувшого глави держави, як би хто до цієї людини не ставився, це теж абсолютно не жарт. А у нас, знову ж таки згадаємо, «сиділи» і бувший прем’єр-міністр, і бувший міністр – наступний генпрокурор, і відбували вони термін по-справжньому. Може починати здаватись, що «відсидка» політичних діячів України стає потихеньку місцевою традицією,  якимось свого роду майже необхідним етапом політичної кар’єри. В такому випадку можливо і іншим політичним діячам країни і тим хто тільки замислюється над своїм політичним майбутнім, варто починати готуватись до цього періоду свого життя.

Є ще й кілька інших дуже важливих тем.

Одна з них. Будь-якій державі необхідно надати можливість своїм керівникам сміливо (в межах звичайно розумного) приймати ключові рішення. Керівники держави, наприклад, приймають рішення і по початку бойових дій, в яких гинуть люди. І по неприйняттю бойових дій та втраті території країни. Таке було в нашій зовсім недавній історії. Це важкі рішення. Вони бувають спірними. Вони бувають неправильними. Але їх треба вміти приймати. І перелік таких рішень, хоча вичерпний, але чималий. Якщо українська держава хоче розвиватись, то їй не слід залякувати своїх керівників. Це через короткий час приведе до ще більших проблем в керівництві країною, в якій і на сьогодні існує дуже серйозна кадрова проблема. В політикумі  тому числі. Наприклад, вже діючий зараз президент України жаліється на відчутний «кадровий голод». І зі сторони  видається далеко небезпідставно.

Ситуацію навколо Порошенка мала б пояснити пані діючий Генеральний прокурор України. Її заява бачиться в поточній ситуації, як дуже і дуже необхідна. Видається, така заява мала б складатись з двох частин: загальної та конкретної, другої - по суті звинувачень та негативним наслідкам дій Порошенка.

Вона могла б наприклад починатись так:

«Я, Генеральний прокурор України (прізвище, ім’я та по-батькові), оцінивши всі ризики цієї справи, а саме:

·        колосальні репутаційні ризики для країни;

·        можливу дуже велику шкоду зовнішньополітичним відносинам України;

·        повністю врахувавши значний негативний резонанс двох минулих кримінальних  справ по ув’язненню вищих посадових осіб української держави і в тому числі серед глав іноземних держав;

·        можливі звинувачення політичних переслідуваннях в Україні та в політичній заангажованості;

·        можливу потенційну шкоду діям наступних керівників України,

але вивчивши детально суть цієї справи та врахувавши величезну серйозність та значимість злочину (злочинів) п’ятого президента України для інтересів своєї країни, з дуже важким серцем та каменем на душі без усякого явного чи неявного тиску ззовні, підходячи до свого рішення надзвичайно відповідально і виважено і діючи виключно в інтересах держави та народу України, українського суспільства, керуючись буквою та духом Закону, прийняла дуже складне для себе рішення про початок кримінального переслідування п’ятого президента України Петра Порошенка.

Суть звинувачень відносно бувшого глави держави наступна……

І далі чітко, детально і зрозуміло, друга частина – опис суті звинувачень та їх дуже негативних наслідків.

І потім в кінці заяви:

«Враховуючи великий політичний резонанс цієї справи в українському суспільстві та за межами країни, в тому числі серед керівників держав та урядів великих та малих країн-партнерів України, обіцяю інформувати в межах, максимально дозволених Законом, на регулярній основі всі без виключення політичні партії та сили представлені у Верховній Раді України, українське суспільство в цілому, глав, послів та представників іноземних держав та урядів про хід цього розслідування.

Обіцяю уникати будь-якого впливу конфлікту інтересів, який формально існує через призначення мене на посаду Генерального прокурора президентом країни, на хід цього розслідування, категорично попереджую всіх, незалежно від займаних посад, про те, що не допущу незаконного втручання в хід розслідування та впливу на його результати, обіцяю забезпечити дотримання його повної незалежності, неупередженості, незаангажованості та високої професійності.

Буду рекомендувати на майбутнє для подібних випадків для забезпечення максимально незалежного та неупередженого розслідування подібних справ та уникнення конфлікту інтересів чи подібних підозр, введення в Україні посади спеціального прокурора, який буде працювати на тимчасовій основі і обиратись з числа найбільш досвідчених, авторитетних та професійних в юридичному відношенні людей в Україні, до яких є максимальна довіра в  українському суспільства серед політиків різних напрямків, за кордоном та яка буде затверджуватись з максимально можливим узгодженням основних політичних сил країни. Обіцяю подати на розгляд Верховної Ради України  пропозиції стосовно основних положень відповідного закону» (Більш детально про посаду спеціального прокурора та конфлікт інтересів в подібних справах за посиланням https://en.wikipedia.org/wiki/Special_prosecutor).

І закінчуючи. Звичайно, Україна така унікальна держава, в якій можна очікувати і просто несподівану велику дурість. Може бути і те, що в якісь частині ця країна «пала жертвою» боротьби Заходу проти її великої корупції. І вся справа Порошенка є чи одним, чи іншим, чи й тим та іншим разом. Однак, зараз чимало людей в нашій країні і за кордоном слідкує за розвитком ситуації навколо кримінального переслідування п’ятого президента України Петра Порошенка, наступного розвитку подій коло відповідних проваджень і хоче ясних чітких відповідей на питання та добрих пояснень. Здається, дуже обґрунтовано.

2.      Корпоративні новини.

·        Голова правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Андрій Коболєв сподівається на розподіл активів найбільшої нафтовидобувної компанії «Укрнафта» до 2021 року.

«Ми як вели так і продовжуємо вести дії, спрямовані на поділ активів для того, щоб залишити групу "Нафтогаз" більше гомогенної (однорідної). Основний актив, який є пріоритетом у цьому процесі - "Укрнафта". Ми зробили дуже багато і зараз у цьому процесі активно зайнятий Пітер ван Дрілл (фінансовий директор групи «Нафтогаз»), ми займаємося погашенням податкового боргу», - сказав він.

Коболєв зазначив, що компанія запропонувала уряду механізм, який є вигідним як для бюджету, так і для групи «Нафтогаз» з точки зору врахування взаємних претензій, які виникли багато років тому.

«Після завершення очищення "Укрнафти" від податкових боргів ми зможемо перейти до наступного етапу - розподілу активів. План був такий кілька років тому, ми суттєво просунулися в його впровадженні, сподіваємося закінчити його в цьому році», - підсумував Коболєв.

·        Міжнародне рейтингове агентство Moody's підвищило кредитний рейтинг холдингової компанії групи «Метінвест», компанії Metinvest B.V. (Нідерланди), з B3 до B2, прогноз «стабільний».

В агентстві Moody's уточнюють, що підвищення рейтингу «Метінвесту» йшло за поліпшенням суверенного рейтингу України до рівня В3 з Саа1, в результаті чого верхню рейтингову межу підвищено до рівня В2 з В3. Стабільний прогноз за рейтингом «Метінвесту» відповідає стабільному прогнозу суверенного рейтингу України і відображає очікування Moody's в тому, що група збереже сильні операційні і фінансові показники для свого рівня рейтингу та буде підтримувати хорошу ліквідність.

І знову до місцевого ринку акцій.


Вчора основний місцевий фондовий індекс непогано підріс. І хоча видається, що його ріст в середньостроковій перспективі продовжиться, такий здобуток, як учора, чи кращий сьогодні для нього не такий вже ймовірний (знову претензія на каламбурчик). Однак ріст індикатору УБ сьогодні доволі можливий.сайт "КІНТО"

тел. (044) 246-73-50


Настроение рынка на 19 июня 2020
Падение
0 0
Рост
Комментарии и премаркет этого дня:
Аналітичний огляд ринку
КІНТО


Copyright © Українська біржа, 2008-2020. Всі права на інформацію та аналітичні матеріали, розміщені на цьому сайті, захищені відповідно до українського законодавства.
Послуги з інтернет-трейдингу надаються учасниками торгів АТ "Українська біржа".
Телефон: +38 (044) 495-7474. E-mail: info@ux.ua
Адреса: 01004, м.Київ, вул. Шовковична, 42/44, Бізнес-центр «Горизонт», поверх 1
Форуми |  Новини в RSS |  Схема проїзду