Авторизація
Логін:
Пароль:
Забули пароль | Зареєструватися
Українська біржа - центр ліквідності акцій та похідних інструментів в Україні
Реєстрація Увійти
Понеділок, 06.07.2020 07:51
Русский Русский English English
Новини в форматі RSS Українська біржа в facebook Українська біржа в twitter
Приватним інвесторам
Торгoвцям
Емітентам
Фондовий ринок
Строковий ринок
Члени біржі
Інформація про торги
Індекс
Технічна підтримка
Про біржу
Документи
Новини
Спецпроекти
Корисні посилання

Аналітика та новини фондового ринка

Понедельник, 22 июня 2020

Аналітичний огляд ринку

КІНТО
Прогнозируемое настроение рынка: Падение
Индекс UX по итогам дня: 1352,45-0,14%

Фінансові новини - після короткого огляду динаміки на українському та світових фінансових ринках.

Український фінансовий ринок.

Значення індексу ПФТС минулої п’ятниці знову не змінилось.

На біржі ПФТС того дня, відбулось дві угоди з акціями по безадресним заявкам. Це були угоди  з «не індексними» акціями банку «Південний».

Минулої п’ятниці індекс Української біржі знизився на значимі 1,5% після росту теж на значимі 1,25% днем раніше і досягнення попереднього дня цим індикатором нового локального  максимуму.

Того дня на Українській біржі відбулось чотири угоди з акціями двох емітентів:  одна по безадресним заявкам з акціями Райффазен Банк Аваль, одна по безадресним заявкам з акціями «Центренерго» та дві адресні з акціями «Центренерго».

Ніяких інших угод з акціями, як і інших значимих змін котирувань в сегменті акцій, того дня на Українській біржі не було.

Результати торгів по безадресним угодам на УБ минулої п’ятниці представлені в Таблиці 1.

Таблиця 1. Ціни акцій, біржовий курс та їх зміни на Українській біржі 19.06.2020

Ціна

Зміна

Біржовий курс

Зміна

Райффайзен Банк Аваль

0,33

+1,5%

-

-

«Центренерго»

6,4

-7,25%

6,400

-8,6%

Зниження ціни акцій «Центренерго» можливо викликане доволі негативними, але очікуваними новинами по компанії, дивись в блоці новин.

Обсяги торгів по безадресним угодам на УБ минулої п’ятниці склали 39 тисяч гривень, адресних – 163 тисячі.

За даними http://ua.cbonds.info/ станом на 19.06.2020 дохідність найбільш «коротких» євробондів України складала 5,59% та 5,52%. Дохідність самих «дальніх» євробондів України на 16.06.2020: з погашенням 1 вересня 2027 була на рівні 6,84%,  1 листопада 2028 року – 7,30%, 25 вересня 2032 року – 7,12%.

Маємо розворот на ринку єврооблігацій України і певне зростання дохідності цих паперів. Відповідно є поки невелике зменшення прибутку інвесторів у єврооблігації України. Загальну картину добре видно на графіку абсолютних прибутків інвестицій в українські єврооблігації, який можна знайти на сайті за посиланням: http://cbonds.ru/indexes/indexdetail/?group_id=323.

Цей розворот і «подвійна» вершина, яку намалювали прибутки в Українські євробонди можуть бути наслідками зниження рейтингу та рекомендацій Bank of America по цим паперам. Зниження рейтингу паперів відбулось під впливом рішень Верховної Ради України, дивись новини нижче.

Світові фінансові ринки.

Минулої п’ятниці  широкий фондовий індекс США S&P 500 за результатами торгів знизився на 0,6%, широкий загальноєвропейський фондовий індекс STOXX 600 підріс на 0,6%, як і композитний доларовий індекс країн, які розвиваються, MSCI EM, - теж плюс 0,6%.

Сьогодні зранку ф’ючерси на фондові індекси США та Європи зростають, США - в межах 1%, європейські - слабко. Індекс MSCI EM зранку знижується на 0,1%.

Новини.

Найбільш важливі новини для учасників українського фінансового ринку виділено жирним шрифтом, з урахуванням втрати важливості через включення подібних повідомлень по тій же темі в блоці новин за попередні дні.

Українські фінансові новини.

1.      Незалежність НБУ. Реформи в Україні. Загрози фінансовій стабільності країні.

Посли країн «Великої сімки» (G7) заявили, що підрив незалежності Національного банку зашкодить довірі інвесторів і поставить під загрозу міжнародну підтримку. Про це йдеться в повідомленні G7 у мікроблозі Twitter.

Зазначається, що посли країн G7 відреагували на рішення парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики підтримати проект постанови про оцінку діяльності голови Нацбанку Якова Смолія.

В цьому документі, який комітет схвалив 17 червня, критикується діяльність НБУ з 2014 року і рекомендується створення тимчасової слідчої комісії, яка має розслідувати діяльність Національного банку і ФГФВО з 2014 по 2019.

«Посли країн G7 беруть до уваги проект постанови Верховної Ради про діяльність НБУ. Встановлення незалежності центрального банку було однією з найважливіших реформ, проведених українським урядом після Революції Гідності», - сказано в повідомленні.

Також посли підкреслили, що Нацбанк допоміг досягти макрофінансової стабільності, подолати важку банківську кризу і відновити довіру до банківського сектору, затьмарену самоуправством і корупцією.

«Підрив незалежності НБУ вплине на українців, зашкодить довірі інвесторів і поставить під загрозу міжнародну підтримку зусиль українського уряду щодо побудови безпечної, успішної та демократичної країни», - зазначили посли G7.

Міністр фінансів Сергій Марченко прогнозує перегляд програм із Міжнародним валютним фондом до вересня. 9 червня рада директорів МВФ схвалила нову кредитну програму. 12 червня Україна отримала перший транш від Міжнародного валютного фонду в розмірі 2,1 млрд доларів.

Коментар: Здатність українських політиків створювати серйозні проблеми, а не вирішувати їх, як і готовність «представників народу» «зрозуміти» та «піти на зустріч» олігархам – загальновідомі і не мають нікого дивувати. Очевидно новина про НБУ є сигналом для учасників місцевого фінансового ринку про появу нових додаткових ризиків для: 1) майбутньої фінансової стабільності в Україні, 2) отримання вже «передбаченого» зовнішнього фінансування нашої країни.

В нашому попередньому огляді згадувався дефіцит кваліфікованих кадрів в політикумі України, на що жаліється і президент України Володимир Зеленський. В тому огляді було вже написано, що політики України не завжди гарно чи просто хоч якось прораховують наслідки своїх кроків, в тому числі і з позицій конфлікту з міжнародними фінансовими організаціями і країнами-союзниками, країнами-донорами, що може мати негативні наслідки для отримання країною дешевого зовнішнього фінансування і отримання будь-якого бездефіцитного фінансування взагалі.

З однієї сторони, є дуже зрозумілим прагнення діючої влади встановити контроль над НБУ і поставити керувати центральним банком своїх людей. Це прагнення цілком природнє.

З іншої сторони, послів країн великої сімки також дуже турбує можливе знищення в Україні незалежного і професійного центробанку, можливість призначення «ручних» чи непрофесійних керівників НБУ (якими наприклад є зараз окремі міністри в уряді нашої країни), людей, які будуть працювати проти інтересів нашої держави. (Цікаво, що це більше турбує іноземних послів, а не місцевих політиків). Турбує те, що дії центробанку можуть знищити макроекономічну стабільність в нашій країни внаслідок відсутності у керівників банку достатньої професійної підготовки чи потурання окремим чиїмсь «бажанням», непрофесійним або ж в інтересах окремих олігархів.

Дуже мабуть турбує послів G-7 і чинник «помсти» в можливій мотивації рішення Комітету, що є саме по собі дуже негативним. Що може бути ще гіршим – це різко негативні і явно тенденційні можливі рішення тимчасової слідчої комісії ВР по відношенню до бувшого та діючого зараз керівництва НБУ, якщо така комісія буде створена і саме такими будуть її рішення.

Тому тут кроки влади мають бути виваженими.

Слідкуємо за ситуацією.

Однак… Не покидає відчуття «гіркоти» від підозри (можливо незаслуженої і неправильної) стосовно того, що народні обранці тут просто когось, як кажуть, «цьомнули», цим рішенням «прислужили» не народу, а, в протилежність його українського народу інтересам, окремій і спірній персоні. Якщо це так, (хоча може бути й зовсім ні), то, «за державу прикро». Гірко, але не так як на весіллі. І якщо підозри правильні (хоча може й ні), то весь цей «народ», його начебто  «слуги» – «дрібна публіка», яка дбає лише про себе.

2        Bank of America виступив на підтримку Нацбанку.

Рішення парламентського комітету про підтримку проекту постанови про оцінку роботи голови Національного банку України, якому Рада дала незалежність для реформування банківського сектору, Якова Смолія, в Bank of America визнали додатковим ризиком і понизили рейтинг цінних паперів України.

Згідно глобального дослідження BofA, рейтинг цінних паперів України знижений до «ринкових» (Marketweight), тоді як раніше Україна була в категорії Overweight («вище за ринок»).

Як зазначено в матеріалах дослідження, рішення комітету «стало останньою краплею для зниження рейтингу України».

Поряд з ініціативами з розслідування обґрунтованості грошово-кредитної політики держави, аналітики BofA називають також інші ризики, в тому числі давню ідею про внесення поправок в закон про Національне антикорупційне бюро (НАБУ).

«Будь-яка з цих ініціатив може потенційно ускладнити прогрес в майбутню співпрацю з МВФ в 2020-2021 роках, що, ймовірно, буде негативно сприйнято ринком», – пояснює BofA.

Коментар: Верховна Рада. Так тримати! Давайте, ще що-небудь «удєлаєм».

3        «Справа Порошенка»

·        П'ятий президент України Петро Порошенко дав ексклюзивне інтерв'ю одному з найвпливовіших політичних оглядачів США Фаріду Закарії на телеканалі CNN. Політик, крім іншого, також висловив подяку США за «надзвичайно важливу і потужну двопартійну підтримку - як від демократів, так і від республіканців», саме інтерв’ю можна знайти за посиланням https://edition.cnn.com/videos/tv/2020/06/21/exp-0621-gps-poroshenko-on-u-s--ukraine-relations.cnn

·        Офіс генерального прокурора України 12 червня 2020 року розпочав кримінальне провадження за заявою народних депутатів про незаконне стеження за п'ятим президентом України, лідером партії «Європейська солідарність» Петром Порошенком.

Коментар: Інтерв’ю Петра Порошенка Фаріду Закарії на одному з провідних американських телеканалів, CNN, з великою ймовірністю, окрім іншого, варто розглядати, як і сигнал підтримки п’ятого президента зі сторони політичного істеблішменту США. Це може бути і серйозне застереження відносно можливого кримінального переслідування Порошенка в Україні. Про спроби останнього було згадано в наших двох попередніх оглядах і цей факт був в них детально прокоментований. Видається місцевим українським політикам та правоохоронним органам не варто ігнорувати цей «сигнал» великої країни «за океаном». Ми вже писали про значну небезпеку для держави Україна через висвітлені частково в попередньому огляді абсолютно різні аспекти проблеми цієї справи. За умови відсутності очевидних великих та дуже серйозних підстав кримінальне переслідування Петра Порошенка, поза всяким сумнівом, було б дуже великою помилкою з далекосяжними негативними політичними та, ймовірно, економічними наслідками для нашої країни. А поки таких підстав «зі сторони» не видно.

4        Фінансування. Банківський сектор.

НБУ на тендері надав 637,5 млн гривень п'яти банкам під 6% терміном до 90 днів.

Регулятор провів шість тендерів з рефінансування банків на 90 днів на загальну суму понад 9,93 млрд грн, водночас один із аукціонів, запланований на 5 червня, не відбувся.

Також центробанк провів два аукціони з рефінансування банків строком від року до п'яти, на яких загалом надав банкам 4,5 млрд грн.

Коментар: Зовсім не виключено ці кошти банки використають для купівлі «коротких» ОВДП по низьким ставкам. Тому цю подію можна розглядати і як скрите фінансування НБУ державних видатків України, і як механізм впливу центробанку на борговий ринок України, в першу чергу для пониження дохідностей короткострокових державних боргових інструментів, але й опосередковано корпоративних, а також банківських процентних ставок в гривні.

Крок доволі професійний. Він дуже ймовірно матиме вплив на борговий ринок країни, позитивний для її економіки та негативний для інвесторів та вкладників банків. (Він професійний, в стилі ФРС та ЄЦБ, - на відміну від спроб політично «дотиснути» банки для видачі дешевих кредитів бізнесу.)

Надана на цьому аукціоні сума не дуже велика, тому і вплив буде не «супер великим». Та проте він буде цілком відчутним. Кумулятивно Нацбанк, діючи аукціон так за аукціоном, як видно, в результаті помітно наростив видані банкам суми.

5. Стабільність банківської системи.

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило рейтинг життєздатності (VR) державного Укрексімбанку з «B-» до «ССС+».

Водночас довгострокові рейтинги дефолту емітента (РДЕ) і рейтинг пріоритетних незабезпечених боргових зобов'язань банку залишаються на рівні «В» і не залежать від цієї рейтингової дії.

Зниження рейтингу VR відображає різке ослаблення капіталізації Укрексімбанку в I кварталі 2020 року, оскільки його коефіцієнт основного капіталу (Fitch Core Capital, FCC) знизився до 6% за підсумками січня-березня 2020 року з 13% наприкінці 2019 року, повідомляє Fitch. Зниження рейтингу зумовлене великими збитками, викликаними значними ринковими ризиками банку та несприятливими ринковими коливаннями.

«Прибутковість і капіталізація відновились у квітні й травні, при цьому, згідно з місцевими звітами, близько половини збитків за перший квартал було відшкодовано», - йдеться в повідомленні.

Fitch зазначає, що капітал Укрексімбанку залишається обмеженим на тлі ймовірного погіршення якості активів, а банк - схильним до ринкового ризику в середньостроковій перспективі в значній мірі.

«Укрексімбанк повідомив про чисті сукупних збитки в розмірі 4,4 млрд. грн. На своїх рахунках по МСФО за 1К20 (що відповідає 50% FCC на кінець 2019 року). Велика частина цих втрат виникла в результаті стресу на ринку суверенних облігацій, в якому протягом кварталу спостерігався сплеск прибутковості. Ця втрата була також результатом його короткої позиції у відкритій валюті і зниження курсу гривні на 16% в 1К20», - наголошують у Fitch.

Коментар: Негативна новина, але очікувана. Про проблеми банку вже було написано в наших попередніх оглядах. Проте, що позитивно все ж багато рейтингів «Укрексмібанку» все ж залишились на попередньому рівні.

Бачите, ще не вдалось міністру економіки «дотиснути» банки по ставкам, а Верховній Раді зняти Главу НБУ, а проблеми з банками вже почались.

6. Корпоративні новини. Криза в електроенергетичному секторі України.

·        У 2019 державна енергогенеруюча компанія «Центренерго» отримала чистий збиток 1,98 млрд гривень. Про це журналістам повідомив голова Фонду державного майна. Це при прибутку500 млн гривень у 2018. Також Сенниченко додав, що у компанії є кредиторська заборгованість в розмірі близько 4 млрд гривень і, з його слів, компанія перебуває в дуже важкому становищі. Крім того, він підкреслив, що зараз у компанії негативна вартість в розмірі -1,4 млрд гривень.

·        Фонд державного майна України і державна енергогенеруюча компанія «Центренерго» розглядають можливість скасування через суд розпорядження Кабінету Міністрів про зобов'язання теплових електростанцій (ТЕС) використовувати для виробництва електроенергії тільки українське вугілля. Про це журналістам повідомив голова ФДМУ Дмитро Сенниченко. «Можливо (звернемося до суду), направлено (Кабінетові Міністрів і Раді національної безпеки і оборони, РНБО) лист про стан компанії та до чого це зобов'язання може призвести», - сказав він.

Сенниченко підкреслив, що необхідно знайти точку беззбитковості та працювати на комбінованому паливі, якщо така ринкова ситуація, або держава в особі Кабміну має покласти на «Центренерго» спеціальні обов'язки (ПСЗ) і компенсувати йому різницю цих збитків. «Для того щоб не перекладати всю відповідальність на компанію, якщо рішення уряду і міністра енергетики змусити державну компанію купувати дороге вугілля, то необхідно порахувати економіку і тоді зробити для компанії ПСЗ», - підсумував Сенниченко.

Раніше «Центренерго» перевело енергоблок № 5 Трипільської теплової електростанції (Київська область) на спалювання газу, що закуповується в ТОВ «Юнайтед Енерджі».

·        Фонд державного майна (ФДМУ) планує виставити на приватизацію державну енергогенеруючу компанію «Центренерго» в 2-му кварталі 2021 року.

Коментар: Учасників місцевого ринку акцій не мають дивувати показники «Центренерго» за 2019 рік. Сума очікуваного збитку компанії в 2019 була оголошена ФДМУ ще в кінці минулого року, в грудні. І вона мало змінилась. Велика заборгованість і негативне значення власного капіталу є наслідками збитків і мали б бути очікуваними для уважних учасників місцевого ринку акцій. Про це було вже чимало написано в наших попередніх оглядах

З позицій учасників місцевого ринку акцій друга новина означає: 1) ситуація в «Центренерго» складна і в другому кварталі 2020 року, 2) потенційно ситуація може стати ще гіршою. Таким чином: 1) ціна акцій компанії зараз має бути низькою, 2) вона може бути низькою в найближчому майбутньому через погані фінансові показники компанії, 3) погані показники компанії для учасників ринку не мають бути несподіванкою, 4) слід слідкувати за розвитком цієї ситуації, щоб якщо вона зміниться в якусь сторону на неї реагувати.

7. Новини економіки.

·        Держстат поліпшив оцінку падіння ВВП України в I кв.-2020 із 1,5% до 1,3%.

·        Ціни на продукти харчування продовжили зниження, активізувався пошук роботи за кордоном – щотижневий економічний звіт НБУ.

Коментар: Особливо нічого важливого – слабко позитивні для фінансового сектору країни новини.

7.      Корпоративні новини (продовження).

·        У 1-му кварталі 2020 року порівняно з 1-м кварталом 2019 року трубно-колісний холдинг «Інтерпайп» збільшив показник EBITDA на 26% до 86 млн доларів, скоротивши виручку на 8% до 251 млн доларів. Компанія одержала збиток у трубному сегменті, тоді як діяльність залізничного дивізіону компанії була прибутковою.

Зниження виручки в 1-му кварталі 2020 року на 8% зумовлене низькими результатами трубного дивізіону.

Виручка від продажу труб упала на 40% до 112 млн доларів, на тлі зниження обсягів продажів всього сортаменту трубної продукції «падіння попиту на труби для видобутку нафти і газу на українському і американському ринках».

Водночас виручка дивізіону залізничної продукції збільшилася на 66% до 128 млн доларів за рахунок стійкого попиту і зростання цін у країнах СНД і ЄС.

Борг компанії станом на 31 березня 2020 року скоротився на 35% до 221 млн доларів, тоді як чистий борг незначно збільшився до 88 млн доларів, а коефіцієнт чистого левереджа (чистий борг до EBITDA) залишився на рівні 0,32x.

У 1-му кварталі 2020 року порівняно з 1 кварталом 2019 року сума капітальних інвестицій збільшилася на 22% до 11 млн доларів.

·        Євразійська економічна комісія (ЄЕК) із 1 червня поновила дію антидемпінгового мита в розмірі 34,22% щодо імпорту суцільнокатаних коліс з України, повідомлення «Інтерпайпу».

Коментар: Перша новина позитивна. Однак друга вносить певні застереження. До уваги.

І знову до місцевого ринку акцій.

Минулої п’ятниці індекс УБ закономірно «провалився» на фоні негативних новин по «Центренерго».

Поточні українські фінансові новини мають яскраво виражений негативний характер. Все це нагадує невелику «рукотворну кризу», створення проблем «власними руками». По ідеї на цьому фоні ринок акцій України мав би провалитись. Однак, все ж йому не має підстав сильно далі провалюватись через те, що ціни акцій на місцевих біржах і так дуже низькі.


сайт "КІНТО"

тел. (044) 246-73-50
Настроение рынка на 22 июня 2020
Падение
0 0
Рост
Комментарии и премаркет этого дня:
Аналітичний огляд ринкуПадение
КІНТО


Copyright © Українська біржа, 2008-2020. Всі права на інформацію та аналітичні матеріали, розміщені на цьому сайті, захищені відповідно до українського законодавства.
Послуги з інтернет-трейдингу надаються учасниками торгів АТ "Українська біржа".
Телефон: +38 (044) 495-7474. E-mail: info@ux.ua
Адреса: 01004, м.Київ, вул. Шовковична, 42/44, Бізнес-центр «Горизонт», поверх 1
Форуми |  Новини в RSS |  Схема проїзду