Авторизація
Логін:
Пароль:
Забули пароль | Зареєструватися
Українська біржа - центр ліквідності акцій та похідних інструментів в Україні
Реєстрація Увійти
Середа, 19.02.2020 19:21
Русский Русский English English
Новини в форматі RSS Українська біржа в facebook Українська біржа в twitter
Приватним інвесторам
Торгoвцям
Емітентам
Фондовий ринок
Строковий ринок
Члени біржі
Інформація про торги
Індекс
Технічна підтримка
Про біржу
Документи
Новини
Спецпроекти
Корисні посилання

Аналітика та новини фондового ринка

Вторник, 4 февраля 2020

Аналітичний огляд ринку

КІНТО
Прогнозируемое настроение рынка: Нейтрально
Индекс UX по итогам дня: 1544,52+0,99%

Вчора індекс ПФТС не змінився. Угод з акціями минулого дня на цій біржі не було.

Індекс Української біржі вчора підріс ще на 1,1% після росту минулої п’ятниці на 0,3%.

Зміна індикатору УБ минулого дня відбулась виключно завдяки зростанню ціни акцій «Укрнафти». Ріст ціни акцій нафтогазової компанії на Українській біржі вчора склав суттєвих 5,2%. Ціна цих паперів за один день зросла зі 133,1 гривень до 140,0 гривень за акцію.

З акціями «Укрнафти» минулої для на Українській біржі відбулось п’ять угод по безадресним заявкам та три адресні угоди. Середньозважені ціни паперів по цим угодам склали рівно 140,0 та трохи менше 141,1 гривні за акцію. Їх загальний обсяг в грошовому вираженні – відповідно – 126 тисяч гривень та 479,9 тисяч гривень.

Дуже імовірною причиною значного одноденного росту ціни акцій «Укрнафти» на Українській біржі минулого дня при доволі значному обсягу торгів стало повідомлення про те, що суд затвердив мирову угоду між АТ «Укртрансгаз» та ПАТ «Укрнафта» відносно спірних обсягів газу, за які Укрнафта отримає 15 мільярдів  гривень для погашення податкового боргу та ще 14,6 мільярдів гривень за газ, який Укрнафта буде видобувати у майбутні періоди.

Про це повідомив вчора виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко у Facebook.

«Минулого тижня було затверджено судом мирову угоду між «Укртрансгазом» і «Укрнафтою» про визнання за «"Укрнафтою» обсягів газу у сховищах «Укртрансгазу»... Наступні кроки: Нафтогаз має отримати з держбюджету компенсацію за покладені спеціальні обов’язки, розрахуватися за цей газ з Укрнафтою (загальна сума - майже 15 млрд грн), а також передплатити до 14,6 млрд грн за газ, який Укрнафта буде видобувати і передавати Нафтогазу у майбутні періоди», - написав Вітренко.

За його словами, Укрнафта всі ці кошти направить до держбюджету в якості погашення податкового боргу та сплати податків, які виникають у зв’язку зі здійсненням цих операцій.

Мировою угодою передбачено, якщо Нафтогаз до 1 квітня 2020 року не розрахується за вказані вище обсяги газу в сховищах, які Укрнафта передає Нафтогазу, цей газ має бути повернутий Укрнафті.

Спірними, є обсяги газу, який Укрнафта видобула та продала Нафтогазу протягом 2006-2012 років за ціною, визначеною для потреб населення.

Вітренко повідомив, що у 2014 році Верховний суд України ухвалив остаточне рішення про те, що за Укрнафтою мають бути визнані спірні обсяги газу, який було видобуто у 2006 році.

Нагадаємо, що однією з причин низької ціни акцій «Укрнафти» є великий податковий борг компанії, який виник у зв’язку з несвоєчасною сплатою ренти до держбюджету в період низьких цін на нафту і великої ставки рентних платежів в Україні в період 2014-2015 років.

У лютому 2019 року Нафтогаз і Укрнафта почали процес врегулювання суперечок і вирішення проблеми з податковим боргом Укрнафти. Сторони погодили угоду, за якою компанія продає Нафтогазу обсяг газу, який за рішенням Верховного Суду від 2014 року має бути визнаний за Укрнафтою у сховищах Укртрансгазу.

«Але ця угода не була реалізована. Уряд Гройсмана зажадав, щоб вона була погоджена не тільки Наглядовою радою Нафтогазу (що було зроблено), а і окремим рішення Кабінету міністрів. Нафтогаз невідкладно надав Кабміну всі необхідні документи для погодження, але відповідне рішення навіть не розглядалося. Лише нещодавно Уряд Гончарука зняв ці обмеження з боку Кабміну», - підкреслив Вітренко.

За його словами, внаслідок такого розвитку подій Укрнафта опинилася в ситуації, коли на існуючий борг нараховуються надзвичайно високі штрафи та пені, до 30% річних від основної суми, що не дає «Укрнафті» можливості нормально працювати.

Нагадаємо, що нарахування по податковому боргу суттєво зменшували операційний та чистий прибуток компанії. Окрім того, податкова хотіла, щоб ці суми перераховувались грошима до бюджету.

Проте окрім самого ризику заборгованості, що негативно впливало на ціну акцій компанії, в 2019 році «Укрнафта» стала показувати у звітності низькі прибутки чи збитки. Це мало місце через дуже малу по звітності реалізацію нафти. І це при тому, що нафта фактично була продана на аукціонах. Як наслідок, «Укрнафта» показувала у звітності великі рентні платежі, які сплачуються та включаються у фінансову звітність в момент видобутку, і дуже малу реалізацію нафти. А основний прибуток компанії виникає лише в момент формальної реалізації нафти.

Учасники ринку вирішили, що це робиться компанією навмисно, щоб зменшити суму дивідендів, яка компанія має виплачувати акціонерам на додаток до податкових платежів.

Тобто і по ринковим фінансовим коефіцієнтам компанія «Укрнафта» в останній рік виглядала не дуже добре.

Можливо в зв’язку з рішенням Кабміну та Суду ця ситуація також виправиться.

Крім того, Вітренко повідомив про те, що об’явлено конкурс на нового керівника «Укрнафти», а також (що і без цього було відомо), що компанія може значно збільшити видобуток вуглеводнів на існуючих родовищах.

Щоправда, що стосується останнього згадується фраза зі старого фільму: «Якщо сьогодні ми всі діла переробимо, що ж ми будемо робити завтра».

Учасникам фондового ринку України слід також враховувати що сьогодні початок лютого. І українські компанії могли вже підготувати фінансову звітність за минулий рік. «Першою ластівкою» була оборотно-сальдова відомість Райффайзен Банк Аваль станом на 01.01.2020. Тож учасникам ринку слід слідкувати за інформаційними повідомленнями і за поведінкою цін акцій емітентів на ринку (раптом хтось щось узнав першим).

Крім акцій «Укрнафти», вчора на Українській біржі була також зафіксована адресна угода ще з одним індексним папером УБ, акціями «Центренерго». Умовна ціна енергокомпанії за цією угодою склала 9,2 гривні за акцію. Така сама ціна акцій компанії була і попереднього дня.

Крім цього, на Українській біржі вчора пройшла одна невелика угода по безадресним заявкам з акціями Крюківського вагонобудівного заводу. Ціна акцій КВБЗ по цій угоді зросла аж на 7,8% до 18,0 гривень за акцію. Обсяг цієї угоди лише 100 паперів або лише 1,8 тисячі гривень в грошовому вираженні.

Трейдери кажуть, що цих паперів мало на ринку і придбати їх дуже важко. Хоча, звичайно, питання також в ціні.

Акції вагонобудівного заводу до цього зростали лише по котируванням. Ріст був зумовлений, імовірно, виправданим очікуванням набагато кращих результатів чи то підприємства чи то компанії в минулому році в порівнянні з показниками 2018, а також очікуваннями дивідендів за результатами минулого року. За квартальними результатами, які компанія почала публікувати минулого року і які були кращими за результатам відповідних періодів 2018, певний час виходило, що акції КВБЗ є набагато дешевшими за «ринок» і невиправдано дешевими.

Однак ріст лише по котируванням – це «не зовсім справжній» ріст ціни акцій. І ось тепер ми маємо орієнтир по ціні угоди. Хоча, звичайно, так при малих обсягах можна і «задерти» ціну акцій вище «ринку», інших ліквідних акцій на біржі.

Також нагадаємо, що акції КВБЗ входять до індексного кошику біржі ПФТС.

Ніяких інших угод з акціями чи значимої зміни котирувань акцій минулого дня  на Українській біржі не було.

Новини українських емітентів.

Про події коло «Укрнафти» було згадано вище.

Українські фінансові новини.

Минулого тижня Національний банк України з метою згладжування курсових коливань та припинення надмірних спекуляцій на валютному ринку продав на міжбанку 143,8 мільйони доларів США.

За січень цього року НБУ купив на міжбанку 348 мільйонів доларів США, а продав – 250 мільйонів.

Світові ринки акцій.

Вчора після розпродажу минулої п’ятниці світові ринки пайових паперів стабілізувались.

Вчора широкий фондовий індекс США S&P 500 зріс на 0,7% після зниження минулої п’ятниці на 1,8%, широкий загальноєвропейський фондовий індекс STOXX 600 додав 0,25% після втрати 1,1% та 1,0% в два останні торгові дні минулого тижня, а композитний доларовий фондовий індекс країн, які розвиваються, MSCI EM, знизився ще на 0,2% після просадки на 1,0% цього понеділка та «провалу» минулої п’ятниці на 2,25%.

Сьогодні зранку ф’ючерси на американські та європейські фондові індекси суттєво зростають. Однак згідно з IG, яка дає котирування фондових індексів, в тому числі і до початку біржових торгів, сьогодні німецький фондовий індекс DAX відразу після офіційного початку торгів підросте. Індекс MSCI EM зранку зростає на 1,5%.

Тема нового корона вірусу, здається, вже не турбує фінансові ринки. А, можливо, вона була лише приводом, щоб реалізувати раніше придуманий торговий план по стримуванню ринків або ж збити «накал» ринків акцій, які стали занадто дорогими навіть по сьогоднішнім міркам.

МВФ також заспокоїв фінансові ринки повідомивши, що очікує стабільного економічного розвитку Китаю в умовах нового коронавірусу.

Фондовий індекс китайської біржі в Шанхаї, яка вчора почала роботу після тижневої перерви в зв’язку зі святкуванням Нового року сьогодні зростає на 1,3% частково відновлюючись після втрати минулого дня у 7,7%.

А між тим, число тих хто захворів цією хворобою в Китаї за офіційними даними склало станом на кінець дня понеділка 20438 чоловік; число тих, хто помер від цієї хвороби, досягло 425.

Перша смерть від корона вірусу зареєстрована в Гонконгу. Зареєстровано 16 випадків захворювання в Південній Кореї. Китай згодився прийняти американських фахівців для боротьби з вірусом у себе в країні. Водночас Пекін вимагає, щоб авіалінії продовжили безперервне сполучення з Китаєм.

Приблизно для половини працівників Китаю минулі тижневі вихідні з приводу святкування Нового року за Місячним календарем продовжені на кілька днів або на тиждень.

В США продовжується публікація квартальних звітів найбільших корпорацій США. Станом на ранок понеділка цього тижня була опублікована звітність 226 компаній або 45% емітентів акцій з індексного кошику S&P 500 (з 503 корпорацій). З них прибутки 69% компаній згідно з FactSet та 69,5% згідно з Refinitiv перевищили навмисне суттєво занижені перед публікаціями відповідні показники очікувані аналітиками. Це за даними FactSet менше, ніж п’ятирічне середнє значення 72%, але краще за довгострокове середнє, 65%, згідно з Refinitiv.

За даними FactSet зміна змішаних прибутків рік до року, фактичних опублікованих та очікуваних за даними  аналітиків, станом на кінець дня минулої п’ятниці складала  мінус 0,3%, що набагато краще, ніж о тій порі минулого тижня – мінус 1,8%. За даними Refinitiv очікуване зниження прибутків індексу S&P 500 в 4-ому кварталі 2019 наразі складає 1,1%; без енергетичного сектору ріст за очікуваннями складає 3,9%.

Враховуючи навмисне занижені очікування аналітиків перед публікаціями звітності, з великою імовірністю кінцевий результат у змінах прибутків індексу S&P 500 буде позитивним. Якщо брати досвід попередніх трьох кварталів 2019 року, імовірний результат може знаходитись в діапазоні +0,8-+3,0% і ближче до верхньої границі. Таким він бачиться, якщо додавати різницю між фактичним результатом та прогнозованим безпосередньо перед початком публікацій. Про це вже писалось в минулих оглядах і в одному з них з ілюстрацією цієї тези на графіку.

За даними FactSet відношення ціна/прибуток, P/E, індексу S&P 500, де прибутки це чисті операційні прибутки за наступні 12 місяців станом на минулу п’ятницю складало 18,4. (Маються на увазі операційні чисті прибутки до надзвичайних статей – списань «репутації» і тому подібне). Це високе значення, вище за середнє значення за останні п’ять, десять, п’ятнадцять та двадцять років. Відповідні коефіцієнти: 16,7, 14,9, 14,5 та 15,5. Пікове значення за останні двадцять років – 24,4 було зафіксоване 24 березня 2000.

За даними Refinitiv очікуваний ріст прибутків компаній індексу S&P 500 в першому кварталі 2020 року рік до року наразі складає 5,4%. Без енергетичного сектору показник знижується до 4,8%.

Сьогодні зранку зовнішній фон для торгів акціями на українських біржах, позитивний.

Як будуть розвиватись торги на місцевому ринку акцій сьогодні побачимо.

Позитивний зовнішній фон, хороші фінансові показники Райффайзен Банк Аваль та очікування непоганих дивідендів від банку, дуже позитивний розвиток подій коло «Укрнафти», можливо дії уряду по нормалізації ситуації в «Центренерго» та ріст ціни електроенергії в Україні підштовхнуть трейдерів діяти на випередження та придбавати акції цих емітентів по більш високій ціні. Так само і позитивні очікування по показникам Крюківського вагонобудівного заводу можуть  сприяти подальшому зростанню цін цих акцій.

Однак, слід також бути до певної міри і обережним з тої точки зору, що фінансові показники більшості емітентів, акції яких представлені на українських біржах, за минулий рік будуть не кращими за показники 2018 року. Ця ситуація, звичайно, принаймні частково виправиться в поточному році. Однак, після публікацій звітних показників до зборів акціонерів може бути певний невеликий негативний психологічний тиск на учасників місцевого ринку акцій.


сайт "КІНТО"

  тел. (044) 246-73-50Настроение рынка на 4 февраля 2020
Падение
0 0
Рост
Комментарии и премаркет этого дня:
Аналітичний огляд ринку
КІНТО


Copyright © Українська біржа, 2008-2020. Всі права на інформацію та аналітичні матеріали, розміщені на цьому сайті, захищені відповідно до українського законодавства.
Послуги з інтернет-трейдингу надаються учасниками торгів АТ "Українська біржа".
Телефон: +38 (044) 495-7474. E-mail: info@ux.ua
Адреса: 01004, м.Київ, вул. Шовковична, 42/44, Бізнес-центр «Горизонт», поверх 1
Форуми |  Новини в RSS |  Схема проїзду