Авторизація
Логін:
Пароль:
Забули пароль | Зареєструватися
Українська біржа - центр ліквідності акцій та похідних інструментів в Україні
Реєстрація Увійти
П'ятниця, 04.12.2020 17:16
Русский Русский English English
Новини в форматі RSS Українська біржа в facebook Українська біржа в twitter
Приватним інвесторам
Торгoвцям
Емітентам
Фондовий ринок
Строковий ринок
Члени біржі
Інформація про торги
Індекс
Технічна підтримка
Про біржу
Документи
Новини
Спецпроекти
Корисні посилання

Аналітика та новини фондового ринка

Пятница, 6 ноября 2020

Аналітичний огляд ринку

КІНТО
Прогнозируемое настроение рынка: Нейтрально
Индекс UX по итогам дня: 1379,89+1,37%На сьогодні для українських учасників фінансового ринку важливих та/чи термінових фінансових та економічних новин, за другу половину вчорашнього дня, минулу ніч і сьогоднішній ранок немає.

Дайджест фінансових та економічних новин - після огляду ситуації на фінансових ринках.

Перелік новин.

 • Прем'єр-міністр вважає, що до кінця поточного місяця в Україні може бути 15 тис. захворювань на COVID-19 на добу, а до кінця року - 20 тис. Медицина буде готова.
 • Експерти Венеціанської комісії заявили на зустрічі, що готові надати висновки  владі України щодо впливу рішення Конституційного Суду України по антикорупційному законодавству.
 • Верховна Рада прийняла держбюджет-2021 у першому читанні. Коментарі до цього.
 • МЕРТ оцінює падіння ВВП України у січні-вересні 2020 в 5,5% (на рівні 3,6% у 3-му кварталі).
 • Всеукраїнська аграрна рада вважає, що можливе рішення Конституційного Суду щодо земельної реформи, блокує приватизацію державних земель. Великий розгорнутий коментар по українським великим проблемам в окремих аспектах в питанні захисту власності простих громадян як причині можливого рішення Конституційного Суду та негативного ставлення до земельної реформи населення країни і дуже великим десятилітнім затримкам в реформах в економіці України.
 • Міністерство енергетики України представило прогнозний баланс виробництва електроенергії на 2021.
 • На виборах в США – без змін. В президентській гонці лідирує Байден, вибори в Сенат, скоріше за все виграють республіканці.

З ринкової інформації варто звернути увагу на дуже значний ріст цін українських єврооблігацій та зниження їх дохідності до мінімального рівня за кілька місяців. Це - наслідок великого стрибка світових фондових індексів через завершення виборів в США.

Наразі ріст на фінансових ринках зупинився чи призупинився.

ФІНАНСОВІ РИНКИ

Ринок акцій України.

Вчора значення індексу ПФТС знову не змінилось.

Минулого дня угод з акціями на біржі ПФТС знову не було.

Вчора значення індексу Української біржі підросло на 1,6% завдяки одній угоді з акціями «Укрнафти», ціна якої зросла на 7,0%, Таблиця 1.

Це після дня його без змін та його росту на суттєві 1,9% ще днем раніше.

Цілком можливо ріст ціни  акцій «Укрнафти» відбувся через значний ріст на світових ринках акцій та завдяки позитивній інформації про те, що Верховна Рада зробила певні кроки для вирішення питання дуже великої податкової заборгованості «Укрнафти». Питання, чи чекати продовження росту ціни цієї компанії.

Таблиця 1. Ціни акцій по угодам по безадресним заявкам, біржовий курс та їх зміни на Українській біржі 05.11.2020, обсяги торгів

Ціна, грн.

Зміна

по угоді

Обсяг торгів, грн.

Число угод

Біржовий курс, грн.

Зміна

«Укрнафта»

138

+7,0%

55 200

1

138,0000

+7,4%

Разом

55 200

1

Ніяких інших угод з акціями, як і інших значимих змін котирувань в сегменті акцій, крім згаданих вище, минулого дня на Українській біржі не було.

Борговий ринок України.

Вчора ціни на українські державні єврооблігації в Німеччині в доларах США ще дуже суттєво підросли. Сьогодні ціни слабко знижуються, десь в межах 0,3%, Рис. 1.

Дуже імовірно цей ріст в останні дні був зумовлений ростом світових фондових індексів.

Відповідно вчора дохідності ОЗДП ще більше знизились. Вчора на самому «дальньому» кінці кривої дохідності ОЗДП номінованих в доларах США дохідності складали лише 7,19%-7,28%, мінімальні за останні пару місяців (днем раніше - 7,59-7,84% і ще для порівняння в цей понеділок -  8,21-8,29%), Рис 2.

Посилання: http://ua.cbonds.info/

та https://www.boerse-frankfurt.de/bond/xs2010030836-ukraine-republik-7-253-20-33Рис.1
Рис.1


Рис.2
Рис.2

Цілком можливо зниження дохідностей українських єврооблігацій привело до невеликого зниження дохідностей гривневих ОВДП на вторинному ринку на «дальньому кінці» кривої, тобто паперів з великими термами обігу. Та це зниження за абсолютною величиною суттєво менше за недавнє зростання 04.11.2020.

Декларовані Райффайзен Банк Аваль дохідності продажу емітованих в гривні ОВДП сьогодні на вторинному ринку на «дальньому кінці» повернулись до значень у 12,0%. Це після їх росту 04.11.2020.

Декларована дохідність продажу (з якою можна купити) «2025 рік» та «2027 рік» за даними Райффайзен Банк Аваль є максимальною і складає по пропозиціям зараз 12,00% (після останнього росту короткий час було 12,35%, раніше – 12,00%, ще раніше - 11,90%, а ще раніше – 11,80% та 11,65%),

Посилання: https://www.aval.ua/promo/bonds-ovdp

Валютний ринок

Курс гривні на міжбанку по відношенню до твердих валют в останні дні завдяки своєму зростанню в останні дні стабілізувався на довшому часовому проміжку, Рис. 3 та Рис. 4.

Курс євро по відношенню до долара США на фоні та завдяки оптимізму на фінансових ринках після виборів в США і росту фондових індексів просунувся уверх до відмітки 1,185, Рис. 5.Рис.3
Рис.3

Рис.4
Рис.4

Курс євро - долар США, часовий проміжок – через 15 хвилин.
Рис.5
Рис.5

Світові ринки акцій

Вчора фондові індекси США пережили ще один день сильного росту, Рис. 6.

Широкий фондовий індекс США S&P 500 минулого дня додав ще 1,95%, так само, як індекс Jones – теж 1,95%. Індекс NASDAQ підріс на значні 2,6%, Рис. 6.

Вибори в США в цьому рості відіграли свою вирішальну роль.

Та після кількаденного потужного росту світові фондові індикаторі підійшли до своїх недавніх пікових значень. І, здається, у них немає приводу для подальшого сильного росту. Тож вони сьогодні слабко знижуються, або ж знижуються ф’ючерси на них.

Сьогодні зранку по Києву ф’ючерси на фондові індекси США втрачають від 0,5% до 1,1%

Широкий загальноєвропейський фондовий індекс STOXX 600, який вчора підріс на 1,0%  та ріс протягом кількох днів до вчора, сьогодні знижується на 0,5%, Рис. 7.

Композитний доларовий індекс країн, які розвиваються, MSCI EM, який учора додав значні 2,7% і оновив свій дворічний максимум, сьогодні зростає ще на 0,3%.

Вибори в США впливають на ринки акцій в усьому світі.

Фондові індекси США S&P 500, Dow Jones та NASDAQ. Графіки денних змін.
Рис.6
Рис.6

Рис.7
Рис.7

ФІНАНСОВІ ТА ЕКОНОМІЧНІ НОВИНИ

Українські фінансові та економічні новини.

COVID-19 в Україні

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль вважає, що до кінця поточного місяця в Україні може бути досягнуто відмітки в 15 тис. захворювань на коронавірусну інфекцію COVID-19 на добу, а до кінця року ця цифра може зрости до 20 тис. на день.

Прем'єр зазначив, що вітчизняна медична система готується до такого виклику і витримає таке навантаження.

Політика, яка має вплив на фінанси

Експерти Венеціанської комісії заявили на зустрічі з представниками влади України, що готові підтримати їх у плані надання висновків щодо впливу рішення Конституційного Суду України на антикорупційну "архітектуру" країни.

Члени Венеціанської комісії запевнили у готовності надати оцінку потенційній наявності конфлікту інтересів в окремих суддів і надати низку рекомендацій, які включали б варіанти визначення та контролю доброчесності суддів КС, повідомили в прес-службі ВР.

В онлайн-бесіді з експертами Венеціанської комісії від українського парламенту взяв участь перший віце-спікер Руслан Стефанчук. Від української сторони також були міністр юстиції Денис Малюська, представник президента України в КС Федір Веніславський і представник ВР у КС Ольга Совгиря.

Фінанси

Верховна Рада прийняла держбюджет-2021 у першому читанні.

В ньому зростання ВВП на наступний рік прогнозується на рівні 4,6%, інфляція - 7,3%, середньомісячна зарплата - 13,6 тис. гривень.

Курс долара, за яким розраховувався держбюджет, становить 29,1 UAH/USD.

Проект державного бюджету на 2021 рік також передбачає скорочення держборгу на 3,4 п.п. до 64,6% ВВП.

Коментар. Як вже повідомлялось в наших оглядах, НБУ вважає завищеними макропоказники бюджету і відповідно завищеними надходження закладені в проект державного бюджету 2021.

***

Міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що бюджетними висновками пропонується збільшити доходи і видатки державного бюджету на 2021 рік на 20,2 млрд гривень.

***

Рахункова палата знайшла додаткові резерви по чотирьох джерелах доходів на 20,6 млрд гривень, заявив голова Рахункової палати Валерій Пацкан. Три з чотирьох пропозицій Рахункової палати враховано Комітетом із питань бюджету.

Водночас Голова зазначив, що:

 • прогноз уряду щодо зростання економіки на 4,6% є досить оптимістичним;
 • передбачено зростання доходів на 9,4%, проте реально, за оцінкою Рахункової палати, доходи зменшаться на 2,2% порівняно з очікуваними на цей рік;
 • дефіцит держбюджету на 2021 - 6% ВВП, що вдвічі більше межі, встановленої в Бюджетному кодексі.

"…Можна порівнювати рівень дефіциту бюджету і співвідношення боргу до ВВП в Україні з іншими країнами, але при цьому треба порівнювати також середню вартість і термін запозичень. Наші запозичення значно дорожчі та коротші. В 2021 частка державних запозичень становитиме 39% всіх фінансових ресурсів держбюджету", - підкреслив він.

Коментар. Закладений великий дефіцит бюджету це:

 • додатковий чинник фінансової нестабільності;
 • «камінь спотикання» в переговорах з МВФ;
 • його важко профінансувати, оскільки, як показують останні первинні аукціони Мінфіну ніхто не спішить придбавати український державний борг.

Особливо неприємним є сполучення завищених прогнозів по доходам з великим дефіцитом.

***

Верховна Рада має намір збільшити очікувані надходження до державного бюджету на 2021 рік з ренти за користування надрами для видобування:

 • газу на 30,6%, або на 5,388 млрд гривень до 23,02 млрд гривень.
 • нафти на 25,6%, або на 962,77 млн гривень до 4,72 млрд гривень.
 • газового конденсату на 41%, або на 558,16 млн гривень до 1,919 млрд гривень.

Коментар. Слід в першу чергу додатково проаналізувати, це ще це прогнозне збільшення є наслідком зростання прогнозних цін на енергоносії, чи ставок ренти.

***

Міжнародна фінансова корпорація (IFC) заявляє, що Україна здатна залучити 73 млрд доларів за допомогою "зелених" облігацій.

***

У жовтні населення продало валюти на 53 млн доларів більше, ніж купило.

Економіка

Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства оцінює падіння ВВП у січні-вересні в 5,5%, орієнтовно, (на рівні 3,6% у 3-му кварталі). Про це йдеться в огляді Мінекономіки.

Міністерство залишило незмінним прогноз падіння ВВП за підсумками 2020 року - на рівні 4,8% р/р, а також прогноз зниження ВВП у четвертому кварталі на 3% р/р за умови, що ситуація з рівнем захворюваності до кінця року як у світі, так і всередині країни значно не погіршиться і відповідно не станеться посилення превентивних заходів.

Однак, якщо матиме місце тривалий локдаун як в Україні, так і світі, то падіння ВВП в 4-му кварталі може виявитися значно більшим за очікуване і становити 6% р/р (при таких умовах падіння ВВП за підсумками року очікується на рівні 5,6% р/р).

Окремим фактором впливу до кінця року є спадна динаміка в сільському господарстві, зокрема в рослинництві, в умовах більш низького за минулорічний рекордний обсяг врожаю зернових культур, а також овочів, фруктів та олійних культур.

Реформи в Україні

Всеукраїнська аграрна рада вважає, що рішення, яке Конституційний Суд може прийняти щодо земельної реформи, блокує приватизацію державних земель.

Коментар. Дія породжує протидію. Громадяни України глибоко переконані в тому, що їх обмануть і пограбують земельною реформою. І така їх думка принциповим чином впливає на формулювання Конституції і на можливе відповідне рішення Конституційного Суду. (Це крім іншого: психологічного неприйняття концентрації земель в одних руках та іноземців на землі України).

І тут слід дуже чітко і однозначно сказати – ця думка громадян має глибоке обґрунтування існуючою в країні практикою.

Якщо подивись, як реально захищаються майнові права українців з меншими статками в десь в чомусь подібних випадках, то термін «грабують» абсолютно відповідає дійсності. Державні органи та українські суди не захищають майнові права небагатих українців в сегменті оперуванні власністю на акції, підтримують маніпулювання законами та їх недотримання на користь крупного капіталу.

Приклади з недавньої практики учасників фондового ринку. Примусовий викуп акцій по мізерним цінам «Закарпаттяобленерго», до цього акцій українських дочірніх підприємств «Метінвесту», не об’явлені оферти по «Київобленерго» та шахтоуправлінню «Покровське» в зв’язку з придбанням контрольних пакетів акцій.  Відсутність дивідендів у в принципі прибуткових українських компаній через трансфертне ціноутворення. Громадянам України не дають компенсації за їх власність у відповідності до міжнародної практики, фактично майже безкоштовно позбавляють власності. І це при тому, що крупний капітал вже має для цього достатні кошти і для нього це не особливо накладно.

Державні органи України (як наприклад НКЦПФР) замість того, щоб слідкувати за елементарною справедливістю мовчки стають на захист «грабунку» «маленьких» чи «менших» крупним українським капіталом. Це замість того, щоб вимагати дотримання духу і часто навіть букви закону, в який можливо слід вносити корективи і вимагати справедливого відшкодування за власність для рядових громадян. Те саме стосується і українських судів.

А вищі державні органи України не слідкують чи мовчки за згодою погоджуються з цим. Це замість того, щоб «хазяйським оком» помітити, зробити попередження, а у випадку його ігнорування швидко і рішуче зробити відповідні кадрові висновки.

Хороше управління державою, як любе управління, це не лише прийти у кабінет та підписати документи, які підготують твої помічники, не лише формально провести якусь нараду, зробити офіційну заяву чи виступити по телевізору. В першу чергу це розібратись в ключових актуальних питаннях, які стосуються чиновника, зайняти державницьку позицію, оком господаря помітити негаразди і в менших питаннях та швидко їх виправити, в першу чергу замінюючи на посадах «неправильних людей» на хороших управлінців з державним мисленням.

Тому не дивно, що за існуючих умов громадяни України глибоко переконані, що їх обмануть і у випадку запровадження ринку земелі, будуть обманювати на цьому ринку постійно і системно, як це робилось і робиться у випадку приватизації промислових підприємств.

А такі переконання радикальним чином сповільнюють необхідні та прогресивні реформи або ж вихолощують їх суть.

Це стосується і ринку землі і таких менших за значенням питань, як, наприклад, стимулююче (RAB) регулювання в енергетиці.

І логіка тут абсолютно зрозуміла. Якщо ви (чи той хто вам продав) отримали, отримуєте актив за безцінь, якщо ви не хочете заплатити пристойні кошти міноритарним акціонерам, і в тому числі простим громадянам країни, а хоче у них просто відібрати власність, то ви не маєте права отримувати прибутки на ці активи. Логічно? - Логічно.

Адже акціонери подібних підприємств в сусідніх країнах Східної Європи: Польщі, Румунії, Болгарії, платили за такі активи значні і достойні кошти державі та/чи меншим власникам і простим громадянам. І, відповідно, вони мали моральне право вимагати достойних прибутків на свою власність.

Чи добре продовжувати мати існуючу українську практику для розвитку активів, економіки? Ні.

Та безмірна жадібність, часто до дурного, небажання ділитись, логіка «переможець отримує все» у одних, відсутність державного, державницького підходу у самої Української Держави, чи, скоріше у її державних чиновників середнього та й по-правді найвищого рангу, призводить до того, що прибутки українських компаній недостатні, а реформи затримуються на десятиріччя.

В результаті нічого не отримує ніхто. В тому числі і самі занадто жадібні крупні власники. Країна погано розвивається в усіх сенсах, розвиток української економіки стопориться.

Українська Держава, як суб’єкт, не слідкує за досягненням соціального компромісу, що є її прямим обов’язком і поки не здатна забезпечити правильний баланс інтересів різних прошарків суспільства в складних умовах, які є наслідком психології «соціалізму» з однієї сторони і психології «дикого капіталізму» з іншої.

І це найбільш яскраво проявляється в питанні необхідної країні земельної реформи.

А Конституційний Суд лише збирається чітко сформулювати настрій громадян, який, як бачимо, в цьому питанні далеко не позбавлений дуже солідної основи.

Новини галузей

Міністерство енергетики України представило прогнозний баланс виробництва електроенергії на 2021 рік зі збільшенням вироблення на 5,6% в порівнянні з очікуваним показником поточного року - до 149,318 млрд кВт-год.

Прогнозний баланс передбачає збільшення виробництва в наступному році:

 • АЕС на 2,1% - з очікуваних в 2020-м 73,7 млрд кВт-год до 75,233 млрд кВт-год,
 • ГК ТЕС на 5,8% - з 38,872 млрд кВт-год до 41,14 млрд кВт-год,
 • ТЕЦ і когенераційними установками - на 15,1%, з 11,108 млрд кВт-год до 12,79 млрд кВт- ч,
 • ГЕС - на 9,1%, з 4,846 млрд кВт-год до 5,287 млрд кВт-год,
 • ГАЕС - на 16,3%, з 1,503 млрд кВт-год до 1,748 млрд кВт-год,
 • ВДЕ - на 15,3 %, з 11,375 млрд кВт-год до 13,12 млрд кВт-год.

Очікувані обсяги виробництва електроенергії атомними електростанціями (АЕС) у 2021 році були збільшені на 4%, або на 2,9 млрд кВт-год, що дозволить поліпшити фінансовий стан "Енергоатому".

ПОВЕРТАЮЧИСЬ ДО МІСЦЕВОГО РИНКУ АКЦІЙ

Після зупинки  в рості на світових ринках акцій, чогось подібного можна було б очікувати і від місцевого ринку акцій сьогодні. Необов’язково руху вниз, але якщо уверх – то слабкого. А як буде насправді – побачимо.  Можливо, хтось вирішить ще «зіграти» на новині по «Укрнафті» і дати за її акції вищу ціну.

сайт "КІНТО"

тел. (044) 246-73-50
Настроение рынка на 6 ноября 2020
Падение
0 0
Рост
Комментарии и премаркет этого дня:
Аналітичний огляд ринку
КІНТО


Copyright © Українська біржа, 2008-2020. Всі права на інформацію та аналітичні матеріали, розміщені на цьому сайті, захищені відповідно до українського законодавства.
Послуги з інтернет-трейдингу надаються учасниками торгів АТ "Українська біржа".
Телефон: +38 (044) 495-7474. E-mail: info@ux.ua
Адреса: 01004, м.Київ, вул. Шовковична, 42/44, Бізнес-центр «Горизонт», поверх 1
Форуми |  Новини в RSS |  Схема проїзду